Spektakl teatru telewizji "Walentyna" na naszej scenie obrotowej!

Tradycyjnie tytuły prasowe brzmiałyby: "Spektakl "Walentyna" na deskach teatru telewizji" Ale z racji tematyki spektaklu w reżyserii Wojciecha Farugi i kreatywności producenta - Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, akcja w całości rozgrywa się scenie obrotowej, którą mieliśmy zaszczyt dostarczyć. 

_mg_1796.jpg

 

Spektakl to opowieść o Walentynie Tiereszkowej, tkaczce, którą Nikita Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Po powrocie na ziemię stała się jedną z najjaśniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Związku Radzieckiego. Po 1989 roku Tiereszkowa zamilkła i do dziś nie rozmawia z dziennikarzami.
„Walentyna” to pomysł na opowiedzenie historii, która nigdy wcześniej nie miała szansy być opowiedzianą. Zostaje uwolniona przy pomocy oryginalnej formy teatralnej łączącej na jednej, podkreślmy, obrotowej scenie,  chór śpiewaczek – bezimienną zbiorowość, symbolizującą radzieckie kosmonautki przygotowywane do lotu w kosmos, dublerki Walentyny, które na zawsze pozostają w jej cieniu – i tytułową Walentynę - aktorkę Julię Kijowską. W spektaklu wykorzystano fragmenty oryginalnych pamiętników Walentyny Tiereszkowej i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów zaczerpnięte z dokumentu Macieja Drygasa „Stan nieważkości”.

 

_dsf6438.jpg

 

Reżyseria: Wojciech Faruga
Scenariusz:
Julia Kijowska, Wojciech Faruga
Zdjęcia:
Arkadiusz Tomiak
Scenografia i kostiumy:
Agata Skwarczyńska
Muzyka:
Zuzanna Falkowska

Obsada
: Julia Kijowska (Walentyna), Irena Wójcik (Tania), Barbara Szczecińska (Irina) oraz Warszawski Chór Żeński Harfa

Spektakl zrealizowano w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych pod nazwą Teatroteka.

Premiera: 30.11.2014, TVP2, 22.45

675cb1adacbb4c3591c92f0d71ca2c4c.jpg

 

Więcej o spektaklu: www.wfdif.pl/pl/produkcja-filmowa/teatroteka/spektakl/walentyna

Więcej zdjęć: www.platformyobrotowe.pl/galeria

Więcej o scenach obrotowych: http://www.platformyobrotowe.pl/produkcja/platformy-teatralne